Insekticidai

Neonikotinoidai

Viena iš didžiausią susirūpinimą keliančių insekticidų klasių, naudojamų žemės ūkyje yra neonikotinoidai. Tai sintetiniai insekticidai naudojami vabzdžiams kenkėjams naikinti. Šios cheminės medžiagos žemės ūkyje purškiamos ant augalų arba jų pridedama į sėklų beicą (t. y. insekticidais padengiamos sėklos). Šie junginiai veikia sistemiškai. Patekę į augalo vidų jie pasklinda po visas augalo dalis ir sutrikdo jais besimaitinančių vabzdžių nervinę sistemą, sukelia žūtį. Nors siekiama apsaugoti pasėlius nuo vabzdžių kenkėjų (lapais ir žiedais mintančių spragių, rapsinių žiedinukų ir kt.), bet šie junginiai daro poveikį ir kitoms gyvybės formoms, ypač bitėms ir kitiems vabzdžiams apdulkintojams, nes patenka į augalų nektarą bei žiedadulkes.


Neonikotinoidų reglamentavimas ES

2013 m. siekiant apsaugoti bites Europos komisiją stipriai apribojo 3 neonikotinoidų (klotianido, imidakloprido ir tiametoksamo) naudojimą augalų apsaugos produktuose ir sėklų beicuose. Juos buvo uždrausta naudoti bitėms reikšmingiems ir kt. pasėliams, apdoroti, bet tam tikri panaudojimo būdai dar buvo leidžiami (daugiau informacijos: reglamente (ES) Nr. 485/2013). Nuspręsta toliau tęsti šių pesticidų saugumo vertinimą likusiems panaudojimo būdams, kuris buvo baigtas 2018 m. Nepaisant jų apribojimo, šie neonikotinoidai vis tiek gali būti tiekiami rinkai pasitelkiant egzistuojantį teisinį mechanizmą. Dėl ypatingų situacijų augalų apsaugos srityje (pvz. vabzdžių kenkėjų antplūdžio), kurių negalima suvaldyti jokiomis kitomis tinkamomis priemonėmis, ES šalims narėms leidžiama ne ilgesniam nei 120 dienų laikotarpiui suteikti leidimą tiekti rinkai neregistruotus augalų apsaugos produktus. Įgijus šiuos neonikotinoidus juos galima naudoti ir ilgiau, naudojimui netaikomas 120 dienų terminas. Pasitelkiant šia išlyga kai kurios ES šalys narės išimties tvarka pakartotinai išduodavo leidimus tiekti uždraustus neonikotinoidus. Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) ištyrė šiuos ES išimties tvarka išduotus leidimus ir nustatė, kad 1/3 atvejų neonikotinoidų panaudojimo buvo galima išvengti.

Imidaklopridas – vienas labiausiai naudojamų insekticidų pasaulyje. Kiti pagrindiniai šios insekticidų klasės junginiai: acetamipridas, tiaklopridas, klotianidas ir tiametoksamas. Pastarieji du junginiai ir imidaklopridas Europos sąjungoje apriboti jau seniai, bet faktiškai jų naudojimas išimties tvarka vis dar yra įmanomas.

2018 m. Europos komisija įteisino tris reglamentus kuriais buvo visiškai apribotas šių trijų neonikotinoidų panaudojimas lauko reikmėms dėl jų kenksmingumo bitėms ir galiojančios augalų apsaugos produktų registracijos nebegalėjo būti pratęstos pasibaigus jų galiojimo laikui. Vienas iš neonikotinoidų – acetamipridas, nustatytas kaip mažos rizikos bitėms ir jam panašių apribojimų nenustatyta. Dar kitam insekticidui iš neonikotinoidų klasės, tiaklopridui 2020 m. vasarį nuspręsta nebepratęsti registracijos.

Uždraustų insekticidų tiekimas išimties tvarka - grėsmė bitėms
 
Ypatingai daug leidimų išdavė Rumunija ir Lietuva. Nuo 2017 m. Lietuvoje leidimai išimties tvarka tiekti ribojamus neonikotinoidus buvo išduoti 10 kartų (visiems neregistruotiems pesticidams – 50 kartų). Didelė dalis šių leidimų buvo skirti rapsų beico produktams. Turint omeny tai, kad šie insekticidai patenka į visas augalo dalis ir yra patvarūs – ilgai neskylantys aplinkoje, ši teisinė išimtis yra rimta grėsmė bitėms ir kitiems apdulkinantiems vabzdžiams.


Parengta pagal:
"Keli faktai apie neonikotinoidus", Europos komisija, 2021. https://ec.europa.eu/food/plants/pesticides/approval-active-substances/renewal-approval/neonicotinoids_en

Daugiau informacijos: 
"EK netaikys išimties uždraustiems insekticidams", Mano ūkis, 2020. https://www.manoukis.lt/naujienos/gyvenimas-toks/isimties-uzdraustiems-insekticidams-ek-nebetaikys

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Ar sėklų beicas su neonikotinoidais neigiamai veikia bites?

Agroekologinis žemės ūkis – alternatyva pramoninei žemdirbystei, paremtai sintetinių trąšų ir pesticidų naudojimu

Pavienės bitės

Kreipimasis į bitininkus

Geroji praktika: Integruotas kenkėjų valdymas