Saugokime bites ir ūkininkus


Europos piliečių iniciatyva „Saugokime bites ir ūkininkus“
Bitėms draugiško žemės ūkio ir sveikesnės aplinkos link

Siekdami apsaugoti bites ir žmonių sveikatą kreipiamės į Europos komisiją ragindami inicijuoti teisės aktus ir iškelti tikslus iki 2035 m. palaipsniui nutraukti sintetinių pesticidų naudojimą ES žemės ūkio sistemose, atkurti biologinę įvairovę ir paskatinti ūkininkų perėjimą prie darnesnių žemės ūkio sistemų. Kartu siekdami šių tikslų norime surinkti bent 1 milijoną parašų Europos piliečių iniciatyvai „Saugokime bites ir ūkininkus“.

Palaikykime darnesnio žemės ūkio siekį ir pasirašykime iniciatyvą - kiekvienas parašas svarbus! https://www.savebeesandfarmers.eu/eng

Europos piliečių iniciatyvos „Saugokime bites ir ūkininkus“ reikalavimai Europos komisijai

   1) Išgyvendinti sintetinius pesticidus
Palaipsniui iki 2030 metų sumažinti sintetinių pesticidų naudojimą ES žemės ūkyje 80%, pradedant nuo pačių pavojingiausių pesticidų ir iki 2035 metų pilnai atsisakyti sintetinių pesticidų žemės ūkio gamyboje.

   2) Atkurti bioįvairovę
Atkurti gamtines ekosistemas žemės ūkio teritorijose ir žemės ūkio produkcijos metodus perkeisti į tausojančius ir skatinančius biologinę įvairovę.

   3) Palaikyti ūkininkų perėjimą prie darnesnio žemės ūkio
Pertvarkyti žemės ūkį teikiant pirmenybę mažo mastelio aplinkai draugiškų ūkių įvairovei, paremti perėjimą prie agroekologinių ir ekologinių žemės ūkio praktikų, sudaryti sąlygas ūkininkams rengti nepriklausomus mokymus ir inicijuoti ūkininkavimo formų be pesticidų ir GMO tyrimus.

Europos žemės ūkis akligatvyje

Dabartinis žemės ūkis dėl siekiamybės gauti vis didesnius derlius, ką leidžia žemės ūkio chemikalų naudojimas, privedė gamtines ekosistemas prie sužlugimo slenksčio. Ateities maisto saugumui, gamtinei aplinkai ir mūsų sveikatai gresia pavojus. Kartu su iš mūsų kraštovaizdžio nykstančiomis medžių juostomis, gyvatvorėmis laukų pakrasčiuose ir žydinčiomis pievomis dingsta ir bitės, drugeliai bei kiti vabzdžiai. Nyksta ir jais besimaitinantys paukščiai. Upės ir upeliai yra užteršti kaip ir maistas, kuriuo kasdien besimaitindami gauname pesticidų kokteilį. Smulkūs ūkininkai taip pat nyksta – Europos sąjungoje ūkis nutraukia veiklą vidutiniškai kas 3 min. Viskas vyksta pagal pramonės moto „auk arba išnyk“. Žemės ūkio žemė tampa sutelkta vis mažesnio skaičiaus ūkininkų rankose, kurie norėdami išgyventi turi prisitaikyti ir išgauti vis didesnį derlių. Socioekonominės aplinkybės smulkiems ūkiams išgyventi dažnai yra sunkios, o jiems nykstant mažėja darbo vietų, kaimo vietovėse prarandamos žinios ir kultūrinės tradicijos.

Kitoks žemės ūkio modelis

Žemės ūkis be cheminių pesticidų – įmanomas. Tai žemės ūkis, kuris išsaugo ir praturtina neįkainojamą kraštovaizdžio, maisto ir tradicijų įvairovę Europoje, užtikrina apdulkinančių vabzdžių ir ūkininkų išgyvenimą ir yra naudingesnis aplinkai bei žmonių sveikatai. Europos piliečių iniciatyva siekia, kad toks žemės ūkis Europoje taptų įprastiniu. Šiai dienai jau net 250 000 ūkių Europos sąjungoje ūkininkauja pagal ekologinio žemės ūkio standartus, be sintetinių pesticidų panaudojimo.

Apie Europos piliečių iniciatyvą

Europos piliečių iniciatyva (ECI) yra Europos demokratinis įrankis, leidžiantis piliečiams prisidėti prie Europos politikos formavimo. Jei su šia iniciatyva peržengsime 1 milijono parašų slenkstį, tai Europos komisija ir Europos parlamentas bus įpareigoti atsižvelgti į mūsų reikalavimus. Praeityje Europos piliečių iniciatyvos sėkmingai užkirto kelią vandens privatizacijai, bei padarė pesticidų autorizacijos procesą ES skaidresniu. Ši iniciatyva yra aktuali ir savalaikė, nes vis dar tęsiasi Europos institucijų derybos dėl Bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) po 2020 metų, o nevyriausybinės organizacijos ir Europos piliečiai reikalauja kitokio, tausojančio žemės ūkio modelio, kuris saugo ir skatina bioįvairovę, turi mažesnį ŠESD pėdsaką bei palaiko smulkiuosius ūkius. Ši iniciatyva tikrai gali privest prie pokyčių – perėjimo prie darnesnio žemės ūkio, išsaugančio žemę ateities kartoms.

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Ar sėklų beicas su neonikotinoidais neigiamai veikia bites?

Agroekologinis žemės ūkis – alternatyva pramoninei žemdirbystei, paremtai sintetinių trąšų ir pesticidų naudojimu

Pavienės bitės

Kreipimasis į bitininkus

Geroji praktika: Integruotas kenkėjų valdymas